Ömür boyu” iş güvencesine son verilmesi hedefleniyor.

115 views Leave a comment

  Yeni dönemde kamu kurumlarında garantili iş dönemi yerine 8 başlıkta beş yıllık karneye dayalı esnek bir yapı geliyor. Kamu personel reformu ile yöneticiler dâhil tüm memurlar için performans değerlendirmesi yapılacak. Memura hem hizmet alan vatandaş hem de amirleri not verecek. Performans ölçümü iş bilgisi, kalitesi, iletişim, işbirliği, görev bilinci, iş alışkanlıkları, disiplin-kurallara uyma, gelişime açıklık ölçütleri ile yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kamuda güvencenin “tapulu mal gibi olmasını” doğru bulmadığını belirterek, referandum dan sonra kamu personel reformunu yaşama geçirecekleri mesajını verdi.

SİSTEME FORMAT ATILACAK

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, kamu çalışanı reformuna ilişkin çalıştayların sürdüğünü belirterek, “Kamuda bütüncül bir düzenleme yapabilirsek, taşeronları bunun içinde çözeceğiz. Kamu çalışanları zaten yamalı bohça gibi 657, sözleşmeliler, kısa sü

Haberin devamı için TIKLAYINIZ

Yeni dönemde kamu kurumlarında garantili iş dönemi yerine 8 başlıkta beş yıllık karneye dayalı esnek bir yapı geliyor. Kamu personel reformu …
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu artık 'ömür boyu memurluk'un kalktığını açıkladı. İşte haberin detayları.
Üç milyon memur için ömür boyu garantili iş dönemi kapanıyor, performans dönemi başlıyor. … Memura hem hizmet alan vatandaş hem de amirleri not verecek. … kamuda güvencenin "tapulu mal gibi olmasını" doğru bulmadığını belirterek, … performans gibi belli başlıklar halinde sıralanması hedefleniyor.

Author Bio

No Description or Default Description Here

You must be logged in to post a comment Login

Bir Cevap Yazın