fitre nasıl hesaplanır

515 views Leave a comment

FItır sadakası yani fitre nisap miktarı mala sahip olan her Müslümana vaciptir.Nisap miktarı demek asli ihtiyaçlarından fazla olarak 80 gram altın veya bu kıymette ticaret malı bulunması demektir.Zekatta olduğu gibi fitrede üreme şartı aranmaz.

Nisaba malik olmayan ancak asli ihtiyaçlarını temin eden kenarda birikmişi olmayan Müslümanlar fıtır sadakası vermez.sadaka-i fıtır vermeyen kimselerin araefe günü iki rekat namaz kılarak Allaha iltica ederler.namazda Fatiha’dan sonra istenilen zammı sure okunabilir.

 

Fitrenin önemi nedir? Kimlerin fitre vermesi gerekir?

İhtiyacı olan eşyadan ve borçlarından fazla olarak, zekât nisabı kadar malı, parası bulunan Müslümanın fitre vermesi vacib olur. Nisaba malik değilse fitre vermesi vacib olmaz, fakat vermesi iyidir.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Sadaka-i fıtr, zenginlerinize bir tezkiyedir. Fakirleriniz de verirse, Allahü teâlâ onlara daha çoğunu verir.) [Ebu Davud] (Tezkiye, temize çıkarma, temizleme demektir.)

(Ramazan orucu, gökle yer arasında durur. Sadaka-i fıtr verilince yükselir.) [Ebu Hafs]

(Sadaka-i fıtr, oruçlunun, uygunsuz sözlerinden hâsıl olan günahları temizler.) [Beyheki]

Diğer üç mezhepte, bir günlük yiyeceği olanın fitre vermesi farzdır. Hadis-i şerifte, (Sadaka-i fıtrı, küçük büyük, zengin fakir herkesin vermesi gerekir) buyuruldu.

Kimler fitre zekat alabilir?

Dinen zengin olm

Haberin devamı için TIKLAYINIZ

Geçen yıl oruç fidyesi ve fitre 10 TL olarak belirlenmişti. Fitre nedir, fitre ne kadar 2015 ,Fitre nedir kimlere verilir ve fitre nasıl hesaplanır.
Müslümanlar için Ramazan Ayı oldukça önemlidir. Ramazanın ayı ile fitre nedir sorusu da bu yüzden…
Zekat verirken `nisap miktarı` nasıl hesaplanır? Nisap miktarı 80.18 gram altındır. 80.18 gram veya buna karşılık gelen birikmiş parası (tahsili kesin alacaklar …

Author Bio

No Description or Default Description Here

You must be logged in to post a comment Login

Bir Cevap Yazın